MÚZEUMI ÉRTÉKTÁR

Néprajzi gyűjteményünk egyik legkorábbi műtárgya egy 1791-es datálású nagykanta (ćupak), melyet Dr. Sarosácz György, a KDM egykori igazgatója gyűjtött Mohácson. A kanta Pap János korsós mester keze munkáját dicséri.

A cserépedény mázatlan, fekete színű, keskeny fenekű, szája széles, hasa magasan domborodó. Két füle függőleges, rámából indul ki, hasán és vállán egy-egy ujjbenyomásos és rovátkolt abroncs, fülein ugyancsak két sorban ujjbenyomásos díszítmény helyezkedik el. Nyaka rovátkolt és gyűrűs, vállán plasztikus betűk és évszám: “Pap János tsinálta 1791 dik ben”.

Magassága: 40 cm, száj átmérője: 11,5 cm, has átmérője: 34 cm, fenék átmérője: 16 cm.

A kantát a Zombori család savanyításra használta 1950-ig. A műtárgy 1966. október 14-én került be a Múzeum gyűjteményébe vásárlás útján, Zombori Jánostól.

A kanta jó állapotú, ép, a KDM Látványtárában tekinthető meg.

KDM Néprajzi gyűjtemény – Ltsz. 66.77.14